Heta nyheter
? Aktuell tid: 14:05 (GMT +2:00)

Finanskalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos F?reg?ende
Helgdagar - Tisdag 8 oktober 2019
Helgdag ? Indien - Dasara
Kommande viktiga ekonomiska h?ndelser
09min ? CAD Nystartade husbyggen ? 217,0K 226,6K
24min ? CAD Bygglov (M?nadsvis) ? 2,3% 3,0%
24min ? USD Prisindex i producent och importled (M?nadsvis) ? 0,1% 0,1%
24min ? USD Producent prisindexet (M?nadsvis) ? 0,2% 0,3%
Senaste sl?ppta viktiga ekonomiska h?ndelser
11:30 ? GBP MPC-ledamot Tenreyro talar ? ? ? ?
10:30 ? GBP Arbetsproduktivitet -0,5% ? -0,6%
10:20 ? GBP BoE MPC-ledamoten Haldane talar ? ? ? ?

B?sta kryptovalutor

Title Rensa
? Namn Symbol Pris (USD) B?rsv?rde (24H) volym ?ndr. (24H)
Bitcoin BTC 8.181,9 $147,50B $17,73B +2,34%
Ethereum ETH 180,53 $19,55B $8,06B +3,12%
Ripple XRP 0,27496 $11,86B $1,74B -0,10%
Bitcoin Cash BCH 232,93 $4,21B $1,54B +2,28%
Tether USDT 1,0042 $4,12B $21,57B -0,32%

Teknisk Analys

OMXS30
1.599,00
2019-10-08 13:48
Medlemmars ?sikter
Hausse
50%
Baisse
50%
Sammandrag: STARK S?LJ
R?rliga genomsnitt:K?p (0)S?lj (12)
Indikatorer:K?p (1)S?lj (7)
S3S2S1PivotpunkterR1R2R3
1.590,751.595,751.598,251.603,251.605,751.610,751.613,25

Aktieurval

S?k efter aktier
? ?
? ?
? ?
Hitta

Kryptovalutapar

F? kryptovalutakurser i realtid
? ?
? ?
? ?
Hitta
2019-10-08 12:05 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknads?versikt Upp Ner
Dow 30 26.478,02 -95,70 -0,36%
Up
26.67%
Down
73.33%
8 22
S&P 500 2.938,78 -13,23 -0,45%
Up
23.26%
Down
76.14%
Unchanged
0.60%
117 383
DAX 11.977,99 -119,44 -0,99%
Up
10.00%
Down
90.00%
3 27
S&P/TSX 16.421,82 -27,53 -0,17%
Up
45.06%
Down
53.22%
Unchanged
1.72%
105 124
Nikkei 225 21.587,78 +212,53 +0,99%
Up
80.36%
Down
16.07%
Unchanged
3.57%
180 36

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknads?versikt Upp Ner
OMXS30 1.601,56 -16,43 -1,02%
Up
16.67%
Down
83.33%
5 25
OMX Nordic 40 1.525,23 -7,43 -0,48%
Up
26.09%
Down
73.91%
12 34
OMX Stockholm 607,57 -4,93 -0,80%
Up
32.24%
Down
58.20%
Unchanged
9.56%
118 213
OMX Stockholm Mid. 865,62 -3,56 -0,41%
Up
33.57%
Down
55.00%
Unchanged
11.43%
47 77
OMX Stockholm Sma. 829,10 -1,52 -0,18%
Up
39.22%
Down
45.10%
Unchanged
15.69%
40 46
Stockholm Technol. 1.197,89 +11,55 +0,97%
Up
48.65%
Down
40.54%
Unchanged
10.81%
18 15

Indexterminer

NamnM?nadSista+/- %
OMXS30Okt 20191.601,50-1,05%
Norge 20Okt 2019800,30-1,29%
OMXC25 FOkt 20191.117,50-0,40%
DAXDec 201911.960,0-0,89%
S&P 500Dec 20192.919,88-0,60%
FTSE 100Dec 20197.147,8-0,24%

R?varor

NamnM?nadSista+/- %
GuldDec 20191.509,75+0,36%
R?olja WTINov 201952,05-1,33%
SilverDec 201917,593+0,30%
NaturgasNov 20192,304+0,04%
US Soyab?naNov 2019912,38-0,29%
US VeteDec 2019486,88-0,23%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B129,82-1,18-0,90%
LM Ericsson B80,76+1,24+1,56%
Nordea Bank66,61-0,76-1,13%
Telia Company43,52-0,18-0,41%
SSAB A25,30-0,56-2,17%
Swedbank A133,1-2,8-2,06%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil68,02-0,95-1,38%
Alibaba ADR168,32-2,02-1,19%
Deutsche Bank6,292-0,189-2,92%
Facebook179,68-0,77-0,43%
Alphabet A1.208,25-2,71-0,22%
Apple227,06+0,05+0,02%

B?rshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500293,08-1,27-0,43%
Invesco QQQ Trust Se.188,24-0,57-0,30%
iShares S&P Europe 3.46,18000,00000,00%
SPDR Gold Shares140,72-1,18-0,83%
SPDR S&P Metals & Mi.25,2300-0,1400-0,55%
iShares MSCI Emergin.40,6300-0,3400-0,83%

Kurser & Obligationer

NamnM?nadSista+/-
Euro BTPDec 2019145,50+0,18
US 10 YR T-NoteDec 2019131,79+0,31
US 30Y T-BondDec 2019164,92+0,65
UK GiltDec 2019135,15+0,39
Euro BundDec 2019174,53+0,25
Euro SCHATZDec 2019112,353+0,021

?

?

?

?

?

?

Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post